Дієта під час нежитю

Жоден сезон дощів і холодних вітрів не обходиться без нежитю. Для позбавлення від неприємних симптомів використовуються готові препарати і різні народні засоби. Сприяє швидкому одужанню  дієта, що виключає вживання деяких продуктів.

Диета во время насморка

Шкідливі продукти

Часто нежить може бути викликаний потраплянням на слизову оболонку різних алергенів. Для полегшення дихання з раціону прибирають продукти, які мають алергенні властивості. Виключають горіхи, соуси з різноманітними барвниками і консервантами, майонез, газовані напої, шоколад, цитрусові плоди.

Утруднює дихання слиз, що накопичується в носових ходах. Щоб зменшити його утворення, з раціону на час хвороби варто прибрати молочні продукти, крохмаломісткі овочі (картопля, квасоля), солодку випічку і білий хліб. Збільшує кількість слизу цукор, тому його споживання бажано обмежити.

Закладеність носа виникає через спазм судин, розташованих у носових ходах. Спазм провокують алкогольні напої. Тому на час лікування вони повністю під забороною.

Корисні продукти

При нежитю корисно вживати страви зі спеціями. Гірчиця, імбир, часник, хрін покращують виведення слизу, що закупорює носові ходи.

Організм у період хвороби потребує підтримки. Імунітет зміцнює вітамін С. Знайти його можна в деяких корисних продуктах. Велика кількість аскорбінової кислоти міститься у квашеній капусті, ківі, солодкому перці, шипшині. До  меню варто включити морепродукти та насіння гарбуза. У цих продуктах багато цинку. Цей елемент також покращує роботу імунної системи.

Необхідно при нежитю забезпечити надходження до організму кверцетину. Ця речовина підвищує захисні сили організму. Вона має антиоксидантні властивості. Міститься кверцетин у броколі, зеленій цибулі і  ріпчастій цибулі.

Організм добре опирається інфекції, якщо надходить достатня кількість білків. Найкориснішими джерелами білка вважаються нежирне м’ясо, бобові та риба. Краще готувати страви на пару, можна варити курячі або рибні супи.

Обов’язково при нежитю пити воду. Частково її можна замінювати натуральними соками, зеленим або чорним чаєм з лимоном, настоєм шипшини, брусничним морсом, мінеральною водою. Під час хвороби кількість випитої за день рідини має бути збільшена.

Включивши до свого раціону корисні продукти, злегка змінивши питний режим, можна полегшити перебіг хвороби і значно прискорити одужання.