Дієта Протасова

Дієта Кіма Протасова належить до довгих, але смачних. Крім того, вона дозволяє швидко і помітно поліпшити фігуру. Тривалість дієти становить 5 тижнів. Ще 2 тижні знадобиться на повернення до звичного стилю харчування. Рекомендується, щоб цей стиль не включав велику кількість алкоголю, жирної, смаженої, густо приправленої та молочної їжі, а також кондитерські та борошняні вироби. Також не рекомендується вживати багато продуктів, що містять велику кількість крохмалю або фруктози. До таких належать картопля, банан, виноград, груша та інші.

Дієта Кіма Протасова базується на білках і клітковині. Білок міститься в м’ясі, рибі, молочних продуктах і в деяких бобових. Клітковина міститься в усіх овочах, фруктах і злаках. Завдяки білку і клітковині відбувається відновлення роботи шлунково-кишкового тракту. Обмін речовин прискорюється, з організму виходять усі шлаки і токсини. Білок допомагає оновити організм і привести його в здоровий тонус. Рекомендується поєднувати цю дієту з фізичними тренуваннями. Це допоможе створити дійсно струнку фігуру і набути впевненості у собі.

Диета Протасова - Детоксил

Варіанти меню

П’ять правил дієти Кіма Протасова

Кисломолочні продукти не повинні містити підсолоджувачів, барвників, крохмалю, загусників та інших хімічних добавок.

Вживання цукрозамінників та солодощів повністю виключене.

Не варто повністю виключати вживання продуктів, що містять жири. Вони необхідні для нормального функціонування організму і стимуляції схуднення.

Вживайте малосолоні сорти сиру і не захоплюйтеся соєвим соусом. Надлишок солі сприяє накопиченню води в організмі і провокує серцеві захворювання.

Немає необхідності з’їдати все запропоноване, якщо немає апетиту.

Меню дієти Кіма Протасова

Перший етап:

Цей етап триває два тижні. Дозволено не обмежувати порції вживаних молочних продуктів і овочів. Необхідно лише дотримуватися пропорції. Кількість овочів у раціоні має удвічі перевищувати кількість молочних продуктів. Не варто включати в меню крохмаломісткі овочі. Віддавайте перевагу зеленим овочам. Рівень жирності молочних продуктів має коливатися близько 5%. До таких продуктів належать сири, кефір і йогурти без добавок.

Раціон можна доповнити фруктами і білками. За день можна з’їдати до 3 яблук і 1 яйце. Щоб яблука не викликали відчуття голоду, варто вживати їх разом з основними стравами.

Другий етап:

Друга фаза цієї дієти триває три тижні. Тепер дозволено доповнити раціон м’ясом. До молочних продуктів, овочів і яблук тепер можна додати трохи дієтичного м’яса і рибу. Денна доза не має перевищувати 300 г. При приготуванні не слід додавати жир до м’яса. Страва має бути вареною, пареною або смаженою на грилі.

Введення м’яса у раціон передбачає скорочення молочного втричі.

Третій етап:

Цей етап є заключно-закріпним. Він триває два тижні. У цей період можна дещо збільшити кількість жиру в раціоні. У салати можна додавати по дві ложки лляної або оливкової олії. Відсоток жирності молочних продуктів можна трохи збільшити. Два з трьох яблук можна замінити будь-якими іншими фруктами. Під табу потрапляють лише банани, фініки, виноград і груші.