Причини голоду

Чимало людей завзято ведуть боротьбу з надмірною вагою, проте не всім вдається витримати таке важке протистояння. Найпоширенішою причиною відмови від дієти є апетит. Голод пригнічує волю і змушує порушувати правила меню.

Причини голоду

До збільшення апетиту може призводити цукровий діабет. Дефіцит інсуліну не дозволяє глюкозі проникнути в клітини, що провокує відчуття голоду. При схудненні проблема полягає в тому, що підвищення апетиту внаслідок діабету йде рука об руку зі зменшенням ваги. Зменшення маси тіла може бути пояснене, наприклад, як результат тренувань, тому в такій ситуації рідко виникає підозра на хворобу.

Подібні симптоми супроводжує тиреотоксикоз – стан, коли щитоподібна залоза посилено виробляє гормони, відповідальні за метаболізм. Ця гіперфункція залози викликає постійний голод, при цьому маса тіла зменшується внаслідок прискорення обміну речовин.

На голод також впливає психічний стан. Надмірний стрес може як зменшувати, так і збільшувати апетит. Часто буває, що через стрес збільшується секреція нейропептиду Y і зменшується вироблення лептину, викликаючи накопичення жирової тканини і постійне бажання їсти.

Підвищенню апетиту сприяє недосипання. Брак сну призводить до порушення вироблення лептину та греліну – гормонів, що відповідають за апетит і почуття ситості. Лептин викликає зниження апетиту, а грелін призводить до його зростання. У людей, що дотримуються нормального режиму дня, ці гормони виділяються в потрібних кількостях, а в разі відсутності сну відбувається надмірний синтез греліну.

Серед причин голоду можуть бути і паразити, які живляться вуглеводами. Тому характерним симптомом є виражена потреба їсти солодощі. Про це захворювання може свідчити також зниження маси тіла, біль у голові і животі, пронос і загальна слабкість.

Боротьбу з величезним апетитом слід почати з визначення причини проблеми. Іноді це вимагає медичних обстежень. Якщо виявиться, що збільшення апетиту не викликане хворобами, то можна вдатися до харчових добавок, які знижують апетит. Це дозволить зберегти прихильність до здорового раціону і не переїдати.