Здорове харчування на кожен день, тиждень

Раціон, який передбачає здорове харчування на кожен день, має відповідати індивідуальним енерговитратам організму і його потребам у денній нормі мікроелементів.
Сніданок становить 25% загального обсягу раціону, обід – 30%, перекуси – 10%, вечеря – 25% – це приблизний калорійний розподіл, що передбачає здорове харчування на тиждень.

Здорове харчування щодня!

Здорове харчування щодня складається з 4-5-разових прийомів їжі в режимі: сніданок, обід, вечеря плюс 1-2 перекуси. Найоптимальніше здорове харчування щодня – їда з приблизною регулярністю що три години. Прийомів їжі краще дотримуватися і не пропускати, якщо в режимі стався збій, не варто компенсувати це під час наступної трапези.

Приблизний раціон здорового харчування на кожен день

У раціон здорового харчування на кожен день входять продукти, що складаються з 5 хімічних складових: білки, жири, вуглеводи, мінерали та вітаміни. Кожен з вищезазначених елементів відіграє свою важливу роль у функціонуванні організму. Але раціон здорового харчування на кожен день має забезпечувати якусь закономірність їх надходження: вуглеводи повинні переважати над жирами. Вживання великої кількості фруктів і овочів обов’язково входить у приблизний раціон здорового харчування, позаяк саме вони є джерелом корисних речовин. Не менш важливо випивати на добу 1,5-2 літри чистої води без газу. Кава, чай, алкоголь, солодкі та газовані напої не входять у питний режим, їх вживання варто контролювати. Приблизний раціон здорового харчування складається на 30-50% з вуглеводів, 25-35% з білків і на 25-35% з жирів, залежно від типу статури людини.

Тиждень здорового харчування!

Першим кроком на шляху до нового здорового способу життя стане тиждень здорового харчування. Свідомий підхід до підбирання раціону харчування і взяті до уваги деякі поради допомагають досягти успіху:

  • Тиждень здорового харчування має полягати в помірності трапези і ретельному пережовуванні, щоб не переобтяжити організм.
  • Меню, складене на тиждень, потрібно збалансувати вмістом різноманітних страв. Не варто зациклюватися на одних і тих самих продуктах, навіть якщо вони дуже корисні, інакше такий раціон почне сприйматися, як обмежувальна дієта.
  • Щоразу починати прийом їжі до того, як виникне гостре відчуття голоду, і закінчувати його до того, як з’явиться відчуття насичення.

Їсти рівно стільки, скільки насправді потрібно організму – під цим девізом має минути тиждень здорового харчування