6 чудових рішень для здорового сніданку

Як один з варіантів меню здорового сніданку – томатний сік. Хоча багато хто з нас звик з ранку пити апельсиновий сік, рекомендується замінити його склянкою томатного соку. Саме з томатного соку наш організм отримує мікроелементи і клітковину. До того ж він більш ситний, і від нього значно рідше підвищується цукор у крові.

6 прекрасных решений для здорового завтрака

Пийте фруктові коктейлі.

Якщо вам набридли фрукти, так би мовити, в натуральному вигляді, ви можете їх не тільки їсти, а й пити. Є різні рецепти здорового сніданку, наприклад, наріжте яблуко скибочками, не знімаючи з нього шкірки, очистіть і розламайте банан і додайте жменю ягід, наприклад, малини або чорниці. Залийте ягоди і фрукти свіжим нежирним йогуртом і невеликою кількістю молока. Перекладіть отриману суміш у блендер і добре перемішайте.

Експериментуйте з фруктами.

Замість яблука можна класти нектарин, персик або грушу. Якщо ви з якоїсь причини не хочете вживати фруктовий коктейль з молоком у своєму меню здорового сніданку, зробіть безмолочний коктейль. Для цього треба лише замість йогурту і молока використовувати свіжовичавлений сік з фруктів або соєве молоко.

Робіть зернові пластівці смачнішими.

Багато хто знає, як часом складно харчуватися зерновими пластівцями, бо вони хоч і дуже корисні, але на смак, мов пінопласт. Вихід простий: не відмовляйтеся від них ні в якому разі, а просто змішуйте з чимось смачним. Буде непогано, якщо у свої рецепти здорового сніданку ви додасте всього одну ложку цільнозернових пластівців, наприклад, в улюблену кашу дитини. Це згодом дозволить відучити її від вживання занадто солодких каш. Або підшукуйте в магазинах пластівці, спеціально збагачені клітковиною.

Полюбіть корицю.

Знижувати рівень холестерину, якщо вірити вченим, кориця може на 25-30 відсотків. До того ж, якщо вживати корицю щодня у невеликій кількості, можна нормалізувати свій рівень цукру у крові. Просто додайте до ранкового меню здорового сніданку або кави половину чайної ложечки кориці. У фруктовий коктейль зазвичай слід додати трохи більше – одну або навіть півтори ложки.

Додайте чорницю в кашу.

Ці невеликі фіолетові ягоди, будучи джерелом цінних антиоксидантів, підтримують нашу пам’ять, успішно уповільнюючи старіння мозку. Чорницю важливо вживати у сирому вигляді. Наприклад, змішайте чорницю з маложирним м’яким сиром і намащуйте на хліб. Або додавайте в готову кашу.

Яйця на сніданок – ваш вибір.

Численні дослідження показують, що, вживаючи яйця на сніданок, людина значно швидше наїдається, при цьому споживаючи менше калорій. І якщо ви намагаєтеся контролювати свою вагу, то чудовий здоровий сніданок для схуднення для вас – варені яйця або у вигляді омлету чи яєчні. Але не забувайте про рівень холестерину! Пам’ятайте, що при підвищеному холестерині вкрай важливо знати, скільки яєць на тиждень можна з’їсти.