Антиоксиданти у повсякденному раціоні

У нашому організмі постійно відбуваються процеси окислення за участю вільних радикалів. Надмірна кількість цих сильних окислювачів призводить до швидкого зношування організму і, як наслідок, до його раннього старіння. Крім того, висока концентрація вільних радикалів є причиною виникнення низки хвороб. Особливо страждає кровоносна система і імунна. Вчені з’ясували, що є речовини, здатні видаляти з вільного обігу зайві радикали. Вони були названі антиоксидантами. Ці структури зв’язують окислювачі, роблячи їх неактивними. Завдяки цьому окислювальних процесів стає менше, що дозволяє надовго зберегти молодість і здоров’я.

Антиоксиданты в повседневном рационе

Оскільки антиоксиданти швидко витрачаються, є необхідність постійного поповнення їх запасів. На щастя, з пошуком цих речовин немає ніяких проблем. Антиоксидантів достатньо в продуктах рослинного походження. Найбільше їх:

  • у фруктах (яблука, вишні);
  • у диких ягодах (журавлина, чорниця, суниця, малина);
  • у горіхах (волоський горіх, ліщина, фісташки, мигдаль, пекан);
  • у бобових (квасоля, чорні боби),
  • у сухофруктах (чорнослив, родзинки);
  • в овочах (артишок, баклажан, капуста, буряк);
  • у спеціях (кориця, гвоздика, материнка, куркума).

Антиоксиданти є й в інших рослинних продуктах. Їх, приміром, чимало в садових ягодах (особливо в чорній смородині та винограді), але в дикорослих зміст на порядок вище. Також антиоксиданти є в злаках, зелені, какао, шоколаді, вині, зеленому чаї.

Як відомо, найбільше корисних речовин міститься в рослинах, що не піддавалися тепловій обробці. Це правило стосується й антиоксидантів. Вони мають досить несталу структуру і руйнуються при сильному нагріванні. Але не завжди і не всі продукти ми можемо вживати у свіжому вигляді. Щоб страви були максимально корисними, готувати їх краще на парі. Це оптимальний варіант. Але якщо з якоїсь причини це вам не підходить, то готуйте як вам зручніше. Тільки не перетримуйте продукти. Пересмажені або розварені, вони будуть практично повністю позбавлені таких цінних для нашого організму речовин.

У гонитві за антиоксидантами не слід упускати й інші важливі моменти.

  1. Слід знати, що концентрація антиоксидантів у приправах дуже велика. Але відмінною рисою цих продуктів є те, що вживати їх можна в мінімальних кількостях. Занадто приправлена ​​ними їжа може викликати алергію, подразнення слизових поверхонь, стрибок тиску й інші небажані наслідки. Тож використовувати спеції слід регулярно, але з обережністю.
  2. Логічно припустити, що для поповнення запасів корисних речовин ефективніше використовувати не самі фрукти, а їх соки. Адже соку виходить приблизно наполовину менше, ніж вихідного продукту. А отже, вийде «заправити» себе великою кількістю антиоксидантів. Але соки істотно відрізняються за смаком від самих фруктів (і вони, як правило, менш солодкі). Та й багато хто звик до покупної продукції. А тут різниця теж істотна. Тож випити багато фрешу вийде не у кожного. Не слід забувати і про те, що в соках підвищена концентрація й інших речовин, що може негативно позначитися на здоров’ї. Так, морквяний сік може перевантажити печінку, а кислі ягідно-фруктові фреші подразнюють шлунок і руйнують зубну емаль. Якісь із цих напоїв мають проносний вплив, а деякі не сумісні з певними лікарськими препаратами. Тож слід ставитися до соків, як до продуктів лікувально-профілактичного характеру. Знайте міру у їх вживанні.
  3. У ролі антиоксидантів виступають деякі мінеральні речовини і вітаміни. Надмірний їх вміст в організмі так само небезпечний, як і брак. Деякі з них дуже повільно виводяться, що призводить до їх поступового накопичення. Подальше надходження в організм цих сполук може завдати непоправної шкоди здоров’ю.
  4. Деякі фрукти, ягоди та овочі досить калорійні. Якщо ви стежите за стрункістю своєї фігури, цей факт для вас важливий. Хоч вуглеводи, які забезпечують їхню поживність, і вважаються «швидкими» (вони легко накопичуються і швидко витрачаються), не варто втрачати пильність. Коли людина схильна до повноти, веде недостатньо активний спосіб життя або має проблеми з обміном речовин, неприємні наслідки не забаряться.

Якщо ви їсте дуже багато свіжих овочів і фруктів, це зовсім не означає, що всі наявні в них антиоксиданти будуть засвоєні організмом. Як показали дослідження, це залежить від цілої низки всіляких факторів. Шкода, але у більшості випадків антиоксиданти засвоюються лише частково.

Візьміть за правило з’їдати за кожним прийомом їжі один овоч, фрукт, жменю ягід або сухофруктів. Або робіть це в перервах між їдою як перекус. Якщо ж немає можливості отримувати натуральні антиоксиданти в потрібному обсязі, можна купити вітамінно-мінеральні добавки. А для того, щоб не помилитися з вибором, слід отримати консультацію у лікаря.