Ой ти, жито, золоте жито…

Жито – найдавніша зернова культура, що вже близько трьох тисяч років служить людині «хлібом насущним». Жито багате на важливу складову збалансованого харчування – лізин. Будучи однією з найважливіших амінокислот, лізин регулює білковий обмін, забезпечує міцність кісток і м’язів і підтримує на необхідному рівні імунну та гормональну системи. Для порівняння слід підкреслити, що в білому борошні вміст лізину мізерно малий.

Ой ты, рожь, золотая рожь...

Зараз властивості жита привертають увагу науковців через наявність у ньому пентозанів – речовин, потенційно здатних захистити організм від ракових клітин. Продукти з жита – вибір тих, хто прагне збагатити свій раціон харчовими волокнами. Житня клітковина належить до типу розчинних і має низку переваг за рахунок підвищеного осмотичного ефекту і швидкої желатинізації, а саме: регулює кишкову флору і апетит, викликаючи відчуття ситості, допомагає організму позбутися токсинів, дозволяє контролювати і модулювати рівень холестерину і цукру в крові.

Жито також відоме своєю кроворозріджувальною властивістю. Раціональний баланс натрію, кальцію, калію, йоду і сприятливий вітамінний профіль відіграють важливу роль у регенерації крові та підтримці еластичності артерій. Наявність фосфору і протеїнів робить жито незамінним для тих, хто часто піддається стресам і інтелектуальним навантаженням, а також для відновлення організму після тривалої хвороби.

Ще однією особливістю житніх продуктів є низький глікемічний індекс, що робить їх абсолютно безпечною їжею для діабетиків.

Незаперечні також і кулінарні якості житнього борошна. Високий відсоток ферментів літичеського білка і крохмалю, а також мальтодекстрину і олігосахаридів сприяють збільшенню сили тіста і утриманню води. Для пишності та легкості випічок житнє борошно обов’язково змішують з пшеничним, що містить порівняно більший відсоток клейковини.

З жита виробляють чистий якісний спирт, який використовується в парфумерній промисловості та для виготовлення найкращих світових марок горілки.